Зміст

Отримати субсидію під час війни: що змінилося з жовтня 2022 року, які правила, куди звертатися

24.10.2022

049dfb3ef6cba60ca25f0b7f25988512Що таке субсидії

  Нагадаємо, що субсидією називають державну грошову допомогу, яка виплачується для покриття частини рахунків за комунальні послуги. Отримати її мають право не лише пенсіонери чи малозабезпечені, а кожен громадянин України, який перебуває на її території та проживає у будинку на законних підставах.

  Розмір субсидії розраховують індивідуально. Сума грошової допомоги залежить від рівня доходів та кількості осіб, які фактично проживають або зареєстровані в будинку.

Важлива умова отримання субсидії – члени родини працездатного віку мають офіційно працювати. Якщо вони втратили роботу, або ж були звільнені у період воєнного стану, то мають перебувати на обліку у Центрі зайнятості.

Зазвичай допомогу розраховують на опалювальний та не опалювальний сезон окремо. В періоди переходу з одного сезону на інший громадянам проводять перерахунок. Зрозуміло, що в опалювальний період збільшуються витрати на комунальні послуги, відповідно, і у більшості людей є можливість отримати субсидію саме на опалювальний період.

Він триває з 1 жовтня по 30 квітня.

Про які зміни отримувачі субсидії мають повідомляти

  Якщо родина отримувала субсидію, а в її доходах є певні зміни, або відбулися зміни у складі родини, то протягом місця необхідно про це повідомити органи соціального захисту населення. Йдеться про такі можливі зміни:

  • Зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, їх соціального статусу; Наприклад, збільшився/зменшився склад членів родини (народилися діти, хтось помер), хтось вийшов на пенсію. Або змінилася кількість зареєстрованих осіб (хтось приїхав з рідних, зареєструвався і проживає вже з родиною) тощо.
  • Змінився виконавець послуг; Наприклад, наразі у багатьох домогосподарств змінився постачальник газу, їх перевели на «Нафтогаз». І отримувачам субсидій (хто ще це не зробив) треба принести до ЦНАПу (Центр надання адміністративних послуг, або уповноваженим особам у старостаті) нові особові рахунки, щоб субсидію їм перепризначили автоматично.

Хто може оформити субсидію

Субсидії у 2022 році можуть оформляти:

  • власники будинку
  • орендарі, які сплачують рахунки за комунальні послуги

Нещодавно змінами до Постанови Кабміну розширили коло осіб, які можуть претендувати на субсидію. Це:

  • Громадяни, які входять до складу домогосподарства і перебувають за кордоном у період дії воєнного стану. Тобто домогосподарства, у яких є мешканці, які зараз виїхали за кордон, або ж фактично не проживають за місцем реєстрації, можуть отримати субсидію.
  • Громадяни, які мають у власності декілька житлових приміщень або будинків, право власності на які вони набули шляхом успадкування. Тобто важливо, що людина не придбала, а успадкувала нерухомість. Раніше набуття людиною права власності на приміщення у будь-який спосіб не давало їй можливості отримати субсидію.
  • Громадяни, які мають заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, яка утворилась в період дії воєнного стану. Тобто мова саме про заборгованість, яка утворилась після 24 лютого. Раніше через заборгованість оплати субсидію не призначали.

Як отримати субсидію внутрішньо переміщеним особам

Тут є два варіанти:

  1. Якщо людина і раніше отримувала субсидію, вона може продовжувати її отримувати з місця, звідки перемістилася, і це призначення буде автоматичне.
  2. Людина може звернутися за фактичним місцем проживання для призначення субсидії там, де вона фактично перебуває, і де їй потрібно оплачувати комунальні послуги. Для цього їй треба підтвердити документально, на підставі чого вона там проживає. Тобто мова про договір оренди житла, довідку внутрішньо переміщеної особи.

Важливо! Внутрішньо переміщеним особам, які отримують субсидію за фактичним місцем проживання, автоматично знімають субсидію за попереднім місцем проживання.

  Як пояснили нам у відділі охорони здоров’я та соціального захисту населення Біляївської міської ради, якщо внутрішньо переміщені особи проживають у будинку безоплатно, тобто їх прихистили, і вони не несуть витрати за комунальні послуги, вони не можуть подавати на субсидію за фактичним місцем проживання.

Варто зазначити, що за прихисток переселенців громадяни отримують виплати від держави. І згідно зі змінами до постанови КМУ №333 від 2022 року, на опалювальний період ця виплата збільшилась з 450 на 900 грн на одну внутрішньо переміщену особу. Однак умова отримання цієї виплати – надання прихистку безкоштовно.

Як оформити субсидію родинам, де є мобілізовані

 Як пояснили у відділі охорони здоров’я і соціального захисту населення Біляївської міської ради, якщо домогосподарство надає інформацію про те, що один з мешканців тимчасово не проживає у будинку, то до розрахунку субсидії його доходи не потраплять.

Тобто, якщо військовослужбовці не проживають наразі вдома, бо їх у зв’язку з воєнним станом мобілізували, або вони стали до лав армії добровільно, то їхні доходи можуть не братися до уваги під час розрахунку субсидії. Потрібно вказати це у заяві. Можливо, необхідно буде на підтвердження цих даних подати довідку з військкомату.

Для довідки: щодо пільг (не треба плутати з субсидією), то на 50% пільги оплати за комунальні послуги мають право військовослужбовці зі статусом учасника бойових дій.

Куди звертатися, щоб оформити субсидію, які потрібні документи

  Основні два документи для оформлення субсидії – це заява про призначення субсидії та декларація про доходи і витрати. Можуть, за потреби в індивідуальному порядку, попросити надати інші документи.

Щоб подати документи на субсидію, можна звернутися:

– до місцевого ЦНАПу. У Біляївці він знаходиться за адресою: пр-т Незалежності, 7а, телефон: (04852)2-55-10. Там заяви і документи приймають у паперовому вигляді. Заяву і декларацію можна заповнити на місці.

– подати документи можна до уповноважених осіб територіальних громад. Якщо мова про села громади, звертатися до старостату.

– документи для призначення субсидії можна подавати і в електронній формі, скориставшись онлайн сервісом через Портал Дія.

– можна також звернутися до сервісного центру Пенсійного фонду. Це одне з новововведень в умовах воєнного стану.

З 2023 року Мінсоцполітики виплату і призначення субсидії передасть до Пенсійного фонду України. З 1 жовтня Пенсійний фонд вже почав взаємодію з управліннями соціального захисту населення для проведення виплати житлових субсидій і пільг. Тому вже можна звертатися і до місцевих сервісних центрів Пенсійного фонду.

Як пояснив Віталій Музиченко, така зміна в адмініструванні пов’язана з тим, що в умовах військового вторгнення рф частина органів соціального захисту населення не може проводити відповідну роботу з нарахування субсидій. Мова про тимчасово окуповані території, зону проведення активних бойових дій. Тому вирішили поетапно ці функції передати до Пенсійного фонду, який вже давно працює за екстериторіальним принципом. Це означає, не важливо, де знаходиться людина, вона подає документи до органу у загальну чергу, і їх опрацьовує будь-який структурний підрозділ Пенсійного фонду в будь якій точці України. Тобто це дасть можливість переселенцям а також тим, хто залишається проживати на окупованих територіях, можливість отримувати підтримку.

Загалом ці зміни стосуються лише внутрішніх механізмів опрацювання документів. На українцях це не позначиться. Субсидії надалі будуть виплачувати безперебійно та стабільно.

Як видають субсидію

  В Україні з травня 2021 року субсидія видається виключно у готівковій формі. Тобто субсидію перераховують на картку обраного банку. Ті, у кого немає рахунків, можуть отримувати допомогу через Укрпошту за адресою, яка була вказана під час звернення за субсидією.

Кому не призначають субсидію

У 2022 році субсидія не надається, якщо:

  • загальна площа житла перевищує 130 кв. м для квартир та 230 кв. м – для приватних будинків (виняток – дитячі будинки сімейного типу);
  • на депозиті у банку лежить більше 100 тис. грн;
  • будь-хто із членів родини протягом 12 місяців перед призначенням субсидії здійснив операцію на більш ніж 50 тис. грн (купівля землі, квартири, будинку, цінних паперів тощо);
  • у власності є транспортний засіб, якому менше 5 років (крім мопеда і причепа).

Строки подачі документів на субсидію

  Хто хоче отримати субсидію вперше, може звернутися за нею в будь-який момент. Якщо це зробити з дня старту опалювального періоду протягом двох місяців, тоді субсидія буде призначена з початку опалювального сезону. Якщо заява надійде пізніше, субсидію призначать з місяця подання заяви.

  Нагадаємо, що за консультаціями щодо отримання субсидій громадяни можуть звертатися до місцевих ЦНАПів та до уповноважених органів територіальних громад. Відділ охорони здоров’я та соціального захисту населення, до старостату.