ОСНОВНІ ПЕРЕДУМОВИ ДО ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖ У ПОБУТІ
1. Необережне поводження з вогнем. Навіть, якщо ви ненадовго залишили без нагляду піч, плиту чи праску, то наслідки можуть бути плачевними.
2. Несправність і недогляд за пічним чи газовим опаленням.
3. Несправність електропроводки та електрообладнання.
4. Перевантаження електромережі від одночасного вмикання потужних побутових приладів.
5. Зберігання в квартирах, будинках, гаражах, дачних будиночках легкозаймистих та горючих речовин.
6. Паління у приміщеннях.
7. Недогляд за дітьми.
ФАКТОРИ, ЩО ЗБІЛЬШУЮТЬ ВІРОГІДНІСТЬ ПОШИРЕННЯ ПОЖЕЖІ ТА ПРИЗВОДЯТЬ ДО ЗБІЛЬШЕННЯ ЗБИТКІВ
1. Захаращеність приміщень та виходів з них.
2. Використання в приміщеннях конструкцій, дверей, меблів, килимів із горючих матеріалів.
3. Наявність грат на вікнах і дверях.
4. Розміщення приміщень на верхніх поверхах.
5. Відсутність запасного виходу з будівлі.
Якщо мають місце зазначені фактори, то не сподівайтеся, що «пронесе». Неважливо, чи піде натовп за певними людьми на об’єкти чи ні. Неважливо, скільки їх – тисяча або двадцять тисяч.
Поради:
1. Слідкуйте за станом ваших печей, димоходів, електропроводки і електроприладів. Не вмикайте декілька приладів в одну розетку. Розетки повинні бути розміщені в легкодоступних місцях. Виходячи з дому, не залишайте включеними електроприлади, газові плити чи печі. Не залишайте без нагляду дітей, не дозволяйте їм гратися сірниками та іншими займистими речовинами. Покиньте палити!
2. Не бійтеся перебільшити небезпеку. Куди небезпечніше її недооцінити. Будьте уважними і обережними, але ніколи не панікуйте. У разі виникнення пожежі дійте розсудливо,але швидко.
ЩО РОБИТИ У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖІ?
У разі виявлення ознак пожежі, до яких належать полум’я, дим, запах диму, характерне потріскування тощо, кожен громадянин зобов’язаний:
– негайно повідомити про це телефоном(101) пожежну охорону. При цьому слід назвати адресу об’єкта (будинку), вказати кількість поверхів, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;
– вжити (по змозі) заходів для евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей;
– викликати (в разі необхідності) інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо).
Після виклику пожежної охорони слід попередити про це всіх, хто перебуває поряд, після чого евакуюватися самому й допомогти в евакуації іншим, особливо особам похилого віку та маленьким дітям, запобігаючи при цьому виникненню паніки.
У разі пожежі слід узяти до уваги її небезпечні фактори та механізм їхнього впливу на людину.
Для обмеження циркуляції повітря, яка може пришвидшити горіння, слід позачиняти всі двері й лише після цього покидати приміщення. Якщо дозволяє час, потрібно зупинити подачу газу й вимкнути електрику.
Якщо пожежа виникла в помешканні над вашою оселею, варто вжити запобіжних заходів для зниження ймовірних втрат від води, яку використають під час гасіння пожежі. Для цього слід вимкнути всі електроприлади (ще краще – цілковито знеструмити оселю), відсунути од стін меблі, накрити великогабаритні предмети (речі) поліетиленовою плівкою або ковдрами.
Якщо пожежа виникла в помешканні під вашою оселею, Вам доведеться виявити більшу витримку. Перед тим, як виходити через двері, їх слід злегенька прочинити (в жодному разі не відчиняти та не вибивати), бо миттєвий доступ кисню здатний призвести до потужного викиду полум’я. Прочиняти двері потрібно з особливою осторогою: стати на коліно обличчям до дверей і виставити одну ногу вперед на відстань приблизно 50 мм від дверей; прочиняти двері спроквола, прикриваючи себе дверним полотном, щоб забезпечити захист від перепаду температури та впливу полум’я.
Після цього потрібно вичекати кілька секунд і оцінити обстановку. Якщо ви впевнені, що на шляхах виходу з помешкання ще немає сильного задимлення та високої температури, слід негайно, не гаючи жодної секунди, залишити оселю, рухаючись по коридорах та сходових клітках.
Користуватися ліфтом у разі пожежі категорично заборонено!
Виняток становлять ліфти, які призначені для транспортування особового складу підрозділів пожежної охорони.
Ліфтова шахта є шляхом поширення диму та отруйних продуктів горіння. До всього, в разі пожежі ліфт часто знеструмлюють, унаслідок чого можна опинитися в пастці між поверхами.
Якщо вас відрізало вогнем, димом і високою температурою від основних шляхів евакуації, передусім потрібно перешкодити доступові диму та продуктів горіння у ваше приміщення, для чого слід позатуляти всі шпарини по периметру дверей та під ними ганчірками, рушниками, шторами тощо.
Без крайньої потреби не рекомендується використовувати синтетичні тканини, бо їх горіння (термічний розклад) супроводжуються утворенням високотоксичних речовин та їдкого диму. Якщо в оселі є вода, всі ганчірки потрібно змочити.
У приміщенні, заповненому димом, слід обережно підповзти до вікна, затуливши ніс і рот зволоженою тканиною (ганчіркою), яка відіграє роль тимчасового фільтра, що захищатиме вас від упливу небезпечних продуктів горіння. У задимленій зоні потрібно рухатися поповзом, оскільки більшість нагрітих газоподібних отруйних речовин і дим скупчуються у верхній частині приміщення, де температура внаслідок цього вшестеро вища, ніж унизу, й концентрація кисню недостатня для нормального дихання.
Якщо ви опинилися біля вікна, трохи прочиніть його й дихайте через шпарину. Кличте на допомогу. Коли допомога (працівники пожежних підрозділів) прибула, намагайтесь привернути до себе увагу.
Ніколи не вистрибуйте через вікно без крайньої потреби, адже кожен другий стрибок, скажімо, з четвертого поверху є смертельним. Якщо вистрибувати все ж доведеться, спочатку викиньте через вікно м’які речі (матрац, подушки тощо), після чого зменшить висоту падіння, повиснувши за вікном на руках. Відштовхнувшись, стрибайте на м’які предмети, що їх ви скинули заздалегідь.
Після того, як ви залишили будинок, у якому відбувається пожежа, не повертайтесь у нього, навіть якщо це здається безпечним! Дим, продукти горіння, раптовий викид полум’я можуть заскочити Вас зненацька. Прибуття працівників пожежної охорони слід чекати на безпечній відстані.
Щоб запобігти стрімкому поширенню пожежі, до приїзду пожежників не рекомендується відчиняти вікна.
Потрібно пам’ятати, що малі діти в разі пожежі часто ховаються під ліжками, в шафах, забиваються в різні кутки та закутки.
Рятуючи потерпілих із будівель, що горять, та під час гасіння пожежі слід виконувати такі правила:
– перед тим, як увійти в палаюче приміщення, вкритися з головою мокрим покривалом, пальтом, плащем, цупкою тканиною;
– двері в задимлене при міщення відчиняти обережно, поволі, прикриваючи себе дверним полотном, щоб уникнути посилення полум’я від припливу свіжого повітря;
у дуже задимленому приміщенні пересуватися поповзом або зігнувшись;
– для захисту органів дихання від чадного газу дихати крізь зволожену тканину;
– якщо сталося займання одягу, лягти на землю (підлогу) й перекочуватися з боку на бік, щоб збити полум’я (бігти не можна, бо полум’я посилиться);
– побачивши людину в одязі, що горить, слід накинути на неї пальто, плащ або будь-яке покривало й щільно притиснути їх до її тіла (рис. 8);
– під час гасіння пожежі використовувати вогнегасники, пожежні крани, а також воду, пісок, землю, покривала та інші засоби.
І пам’ятайте: пожежу легше попередити, ніж перемогти!
ПОЖЕЖІ В ПРИРОДНИХ ЕКОСИСТЕМАХ
Природна пожежа – неконтрольований процес горіння, який виникає і розповсюджується в довкіллі стихійно і супроводжується виділенням тепла, диму, світовим випромінюванням, створюючи небезпеку для людей, довкіллю, суб’єктам господарської діяльності.
Лісові пожежі виникають стихійно або внаслідок зневажливого поводження з вогнем. Це, в першу чергу, порушення правил пожежної безпеки громадянина при знаходженні у лісі (відпочинок, місця проведення робіт тощо).
Виникненню лісових пожеж сприяють погодні умови – висока температура повітря, перегрівання ґрунтів, тривала відсутність дощу, що приводить до посухи і самозаймання торфу від грозових розрядів та ін.
При верхових пожежах вогнем знищуються крони дерев. Полум’я поширюється кронами дерев, листями, гілками, вогонь поширюється за напрямком вітру перекидаючи на значні відстані іскри та деревини, що горять. Від цього виникають додаткові осередки загорання. Низові пожежі розвиваються по надґрунтовому покрову, обпалюючи кущі, нижні частини стовбурів дерев.
Лісові пожежі починаються з низової пожежі. Пожежі супроводжуються задимленням місцевості, з великою кількістю окислу вуглецю в повітрі, що може викликати отруєння організму людини. Задимлення місцевості знижує дальність видимості до 20 м.
Пожежі степові та хлібних масивів виникають на відкритій місцевості при наявності сухої трави або дозрілих хлібів.
ЯКЩО ВИ ОПИНИЛИСЬ У ЛІСІ, СТЕПУ, ЯКИЙ ГОРИТЬ, НЕОБХІДНО:
– зберігати спокій, не допускати паніки;
– визначити напрямок руху пожежі;
– виходити з осередку пожежі в бік річки, озера або дороги;
– не тікайте від вогню, який швидко наближається до вас, біжіть у протилежній від вогню бік, або подолайте кромку вогню проти вітру, закривши голову, обличчя одежею; виходити перпендикулярно напрямку розповсюдження вогню;
– якщо уникнути вогню неможливо – вийдіть на відкриту галявину, увійдіть в річку, озеро;
– якщо ви приймаєте участь у гасінні пожежі, знаходьтесь на такій відстані, щоб бачити рядом людей, підтримуйте з ними зв’язок голосом. Будьте обережні у місцях горіння високих дерев, вони при падінні можуть травмувати;
– знайдіть можливість повідомити про пожежу працівників лісового господарства чи зателефонуйте за номером пожежо-рятувальній служби “01”;
– надайте першу медичну допомогу постраждалим.