Аграрні розписки в Україні запровадили 6 років тому. Це стало суттєвою допомогою для аграрних виробників, адже дозволило залучити фінансування з додаткових джерел. Утім, умови оформлення розписок і сама процедура є недосконалими. Аграрії пропонують удосконалити законодавство/
“Увесь потенціал інструменту для користувачів аграрних розписок залишається нереалізованим. В поточному форматі аграрні розписки не можуть забезпечити потреби виробників у фінансуванні. З одного боку, це пов’язано з обмеженими власними ресурсами ключових кредиторів, які надають фінансування своїм клієнтам протягом сільськогосподарського сезону (найчастіше від 6 до 9-12 місяців). Без можливостей рефінансування кредитори досягають кредитних лімітів та несуть значні ризики пов’язані з борговим навантаженням. Це також негативно впливає і на вартість фінансування для агровиробників. З іншого боку, вартість операцій з аграрними розписками залишається надто високою для мікро та малих агровиробників, що перешкоджає повноцінній роботі з інструментом у сегменті та його широкому впровадженню”, – зазначають представники Американської торговельної палати в Україні.
Аграрні виробники пропонують удосконалити цей економічний інструмент шляхом ухвалення проєкту Закону №2805-Д «Про внесення змін до Закону України «Про аграрні розписки» та деяких інших законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок». Зокрема, пропонується перевести розписки в форму електронного неемісійного цінного паперу та передбачити процедури примусового виконання для міжнародних товарних аграрних розписок.
Джерело: https://www.seeds.org.ua/