Зміст

Що буде, якщо не з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за повісткою?

30.08.2022

B15cacd3475c1de2053d99caa170d71b Що буде, якщо не з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за повісткою? Про це часто запитують юристів системи безоплатної правової допомоги.

  Як правило, якщо особа раз або двічі не з’явилася у військкомат за повісткою, – їй загрожуватиме адміністративна відповідальність, а якщо тричі й більше – кримінальна. Але в деяких випадках кримінальна відповідальність може застосовуватися відразу, це залежить від виду врученої повістки, до чого вона зобов’язує – просто до явки у військкомат чи безпосередньо до мобілізації.

Адміністративна відповідальність (ст. 210 КУпАП):

порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів громадян, тобто від 510 до 850 грн.

Цей вид відповідальності може бути застосований до особи, якщо вона вперше протягом року отримала повістку та вперше не з’явилися у військкомат;

повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особа вже була піддана адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, тягнуть за собою накладенняштрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 до 1700 грн.

Цей вид відповідальності може бути застосований до особи, якщо вона вдруге протягом року не з’явилися за повісткою до військкомату.

Зауважимо, що в період дії воєнного стану в Україні цей адміністративний штраф можна застосовувати у збільшеному розмірі – від 850 грн до 1700 грн – вже відразу, і за першої неявки.

Кримінальна відповідальність (ст. 336 КК України):

за неявку до військкомату з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Цей вид кримінальної відповідальності застосовується найчастіше за три неявки за повісткою.

Потрібно враховувати вид повістки, яку вручили. Існує 4 види повісток:

повістка, що вручається для уточнення облікових даних військовозобов’язаного: сімейний стан, місце роботи, наявність дітей. Така повістка створює обов’язок з’явитися у військкомат і уточнити свої дані. Найімовірніше, за неявку після отримання цієї повістки спочатку загрожуватиме адміністративна відповідальність, а потім і кримінальна;

повістка для проходження лікарської комісії, яка зобов’язує пройти медогляд, з наступним ухваленням рішення про придатність до служби. Відповідальність: найімовірніше, спочатку адміністративна, а відтак кримінальна;

повістка-призов на військову службу. Її зазвичай отримують ті, у кого настав термін призову. І за ухилення від явки за цією повісткою вже цілком реально одразу отримати кримінальну відповідальність, без попереднього адміністративного штрафу. Тут йдеться не просто про ухилення від явки до військкомату, а про навмисне ухилення від реального призову;

мобілізаційне розпорядження. Такий вид повістки вручається військовозобов’язаним особам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. У мобілізаційному розпорядженні має бути зазначено про обов’язок з’явитися до певного призовного пункту протягом 24 годин після оголошення мобілізації. Ухилення від явки за цим видом повістки вже точно означатиме кримінальну відповідальність, а не адміністративну.

Де сьогодні можуть вручати повістки

Законодавчих вимог щодо місця вручення повісток немає. А значить, їх можуть видавати у громадських закладах, на робочих місцях, у будинках, на вулиці тощо.

У повістці мають бути вказані:

ПІБ, рік народження та адреса призовника;

місце роботи;

вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше — військкомат), призов на військову службу);

дата, час та адреса — коли й куди необхідно з’явитися;

назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника військкомату.