При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами,який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів. Штани необхідно заправити,тому що кліщі частіше чіпляються за взуття і одяг,і тільки потім поступово повзуть знизу вверх. Через кожну годину перебування на природі, треба проводити само- та взаємоогляди.
Знищувати кліщів, які повзають можливо шляхом спалення. Витрушування одягу не позбавляє вас від кліщів назавжди.
Що робити, якщо кліщ вже присмоктався???
Якщо виявлено на тілі кліща, що вже присмоктався – зверніться до найближчого травмпункту, або видаліть його самостійно (без видалення кліща, він може утримуватися на тілі людини більше 10 діб).
Перед видаленням кліща його не слід обробляти ніякими розчинами (спиртовим,олійними) та треба намагатися витягти його непошкодженим, разом із хоботком,розхитуючи його обережно пальцями,обгорнутими марлевою серветкою. Можливо використати спеціальний пінцет для видалення кліщів або міцну нитку. З нитки потрібно зробити петлю, яку накинути на кліща,ближче до шкіри людини. Далі – кінці нитки обережно рухати проти ходу часової стрілки або вправо – вліво. Як правило, через 2-3 хвилини живий кліщ самостійно виймає хоботок і відпадає. Після видалення кліща ранку у місці присмоктування кліща необхідно обробити розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок кліща залишився, його видаляють стерильною, розпеченою на вогні голкою.
Після процедури видалення кліща ретельно вимийте руки з милом. Впродовж двох тижнів після нападу кліща,щоденно заміряйте температуру тіла,та у разі її підвищення або виникнення почервоніння на шкірі, зверніться до лікаря за кваліфікованою медичною допомогою.
Кліща для дослідження на збудники Лайм-бореліозу рекомендуємо здавати в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій в (м. Кропивницький, вул. Миколи Садовського, 40/9 з 8.00 до 15.30 у робочі дні).