Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) є хронічним, потенційно небезпечним для життя станом, викликаним вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Пошкоджуючи вашу імунну систему, ВІЛ перешкоджає здатності вашого організму боротися з інфекціями та хворобами.
ВІЛ є інфекцією, що передається статевим шляхом (ІПСШ). Він також може передаватися через контакт із зараженою кров’ю або від матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Без ліків можуть пройти роки, перш ніж ВІЛ ослабить вашу імунну систему до такої міри, що у вас є СНІД.
Не існує ліків від ВІЛ/СНІДу, але ліки можуть різко уповільнити прогресування захворювання. Ці ліки знизили смертність від СНІДу в багатьох розвинених країнах.
Симптоми ВІЛ та СНІДу відрізняються в залежності від фази інфекції.
Первинна інфекція (гострий ВІЛ)
У деяких людей, інфікованих ВІЛ, протягом двох-чотирьох тижнів після потрапляння вірусу в організм розвивається грипоподібна хвороба. Ця хвороба, відома як первинна (гостра) ВІЛ-інфекція, може тривати кілька тижнів. Можливі ознаки та симптоми:
- Лихоманка
- Головний біль
- Біль у м’язах і суглобах
- Висипання
- Біль у горлі та хворобливі виразки в роті
- Збільшені лімфатичні вузли, переважно на шиї
- Діарея
- Втрата ваги
- Кашель
- Нічна пітливість
Ці симптоми можуть бути настільки слабкими, що ви можете їх навіть не помітити. Однак кількість вірусу у вашому крові (вірусне навантаження) у цей час досить висока. В результаті інфекція поширюється легше під час первинної інфекції, ніж на наступній стадії.
Клінічна латентна інфекція (Хронічний ВІЛ)
На цій стадії інфекції ВІЛ все ще присутній в організмі та в лейкоцитах. Однак у багатьох людей протягом цього часу може не спостерігатися жодних симптомів або інфекцій.
Ця стадія може тривати багато років, якщо ви не отримуєте антиретровірусну терапію (АРТ). У деяких людей захворювання розвивається набагато швидше.
Симптоматична ВІЛ-інфекція
Оскільки вірус продовжує розмножуватися та руйнувати ваші імунні клітини — клітини вашого тіла, які допомагають боротися з мікробами — у вас можуть розвинутися легкі інфекції або хронічні ознаки та симптоми, такі як:
- Лихоманка
- Втома
- Збільшені лімфатичні вузли — часто одна з перших ознак ВІЛ-інфекції
- Діарея
- Втрата ваги
- Дріжджова інфекція ротової порожнини (молочниця)
- Оперізуючий лишай (оперізуючий герпес)
- Пневмонія
- Прогресування до СНІДу
Завдяки кращому противірусному лікуванню більшість людей з ВІЛ сьогодні не хворіють на СНІД. Якщо не лікувати, ВІЛ зазвичай перетворюється на СНІД приблизно через 8-10 років.
Коли виникає СНІД, ваша імунна система серйозно пошкоджена. У вас буде більша ймовірність розвитку опортуністичних інфекцій або опортуністичних ракових захворювань — хвороби, які зазвичай не викликають захворювання у людини зі здоровою імунною системою.
Ознаки та симптоми деяких із цих інфекцій можуть включати:
- Пітливість
- Озноб
- Періодична лихоманка
- Хронічна діарея
- Опухлі лімфатичні залози
- Стійкі білі плями або незвичайні ураження на мові або в роті
- Постійна, незрозуміла втома
- Слабкість
- Втрата ваги
- Шкірні висипання або шишки
Коли звертатися до лікаря
Якщо ви діагностували у себе хоч один із вищеперерахованих симптомів, то радимо звернутись до лікаря.
Ранні симптоми ВІЛ: що це?
ВІЛ викликається вірусом. Він може поширюватися статевим шляхом або через кров, або від матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю.
Як ВІЛ перетворюється на СНІД?
ВІЛ руйнує Т-клітини CD4 — білі кров’яні клітини, які відіграють важливу роль у допомозі організму боротися з хворобами. Чим менше у вас CD4 Т-клітин, тим слабшою стає ваша імунна система.
Ви можете мати ВІЛ-інфекцію з незначними симптомами або без них протягом багатьох років, перш ніж вона переросте в СНІД. СНІД діагностується, коли кількість Т-клітин CD4 падає нижче 200 або у вас є ускладнення, що визначають СНІД, наприклад серйозна інфекція або рак.
Як поширюється ВІЛ
Щоб заразитися ВІЛ, інфікована кров, сперма або вагінальні виділення повинні потрапити в організм. Це може статися кількома способами:
- Займаючись сексом. Ви можете заразитися, якщо у вас є вагінальний, анальний або оральний секс з інфікованим партнером, чия кров, сперма або вагінальні виділення потрапляють у ваш організм. Вірус може потрапити у ваш організм через виразки в роті або невеликі розриви, які іноді розвиваються в прямій кишці або піхві під час статевого акту.
- Спільним використанням голок. Спільне використання заражених засобів для внутрішньовенного введення наркотиків (голки та шприци) створює високий ризик зараження ВІЛ та іншими інфекційними захворюваннями, такими як гепатит.
- Від переливання крові. У деяких випадках вірус може передаватися при переливанні крові. Американські лікарні та банки крові зараз перевіряють кровопостачання на антитіла до ВІЛ, тому цей ризик дуже малий.
- Під час вагітності або пологів або під час годування груддю. Інфіковані матері можуть передати вірус своїм дітям. Матері, які є ВІЛ-позитивними і отримують лікування від інфекції під час вагітності, можуть значно знизити ризик для своїх дітей.
Як ВІЛ не поширюється
Ви не можете заразитися ВІЛ через звичайний контакт. Це означає, що не можна заразитися ВІЛ або СНІДом, обіймаючи, цілуючи, танцюючи або потискаючи руку людині, яка інфікована.
ВІЛ не поширюється повітряним шляхом, водою або укусами комах.
Фактори ризику
Будь-яка людина будь-якого віку, раси, статі чи сексуальної орієнтації може бути інфікованою ВІЛ/СНІДом. Однак найбільшому ризику зараження ВІЛ/СНІДом ви перебуваєте, якщо:
- Займатися незахищеним сексом. Використовуйте новий латексний або поліуретановий презерватив щоразу під час статевого акту. Анальний секс більш ризикований, ніж вагінальний секс. Ваш ризик зараження ВІЛ підвищується, якщо у вас кілька статевих партнерів.
- Мати ІПСШ. Багато ІПСШ викликають відкриті виразки на ваших статевих органах. Ці виразки діють як двері для проникнення ВІЛ у ваше тіло.
- Користуйтесь лише одноразовими голками та шприцами, адже достатньо одної зараженої краплі крові від багаторазового шприца, щоб заразитись ВІЛ.
Ускладнення
ВІЛ-інфекція послаблює вашу імунну систему, що підвищує ймовірність розвитку багатьох інфекцій і деяких видів раку.
Інфекції, характерні для ВІЛ/СНІДу
- Пневмоцистна пневмонія (ПКП). Ця грибкова інфекція може викликати серйозні захворювання. Незважаючи на те, що завдяки сучасним методам лікування ВІЛ/СНІДу він значно знизився
- Кандидоз (молочниця). Кандидоз є поширеною ВІЛ-інфекцією. Це викликає запалення і товстий білий наліт на роті, язику, стравоході або піхві.
- Туберкульоз (туберкульоз). У країнах з обмеженими ресурсами туберкульоз є найпоширенішою опортуністичною інфекцією, пов’язаною з ВІЛ. Це провідна причина смерті людей зі СНІДом.
- Цитомегаловірус. Цей поширений вірус герпесу передається через рідини організму, такі як слина, кров, сеча, сперма та грудне молоко. Здорова імунна система інактивує вірус, і він залишається бездіяльним у вашому організмі. Якщо ваша імунна система слабшає, вірус знову з’являється на поверхню, завдаючи шкоди вашим очам, травному тракту, легеням або іншим органам.
- Криптококовий менінгіт. Менінгіт – це запалення оболонок і рідини, що оточує мозок і спинний мозок (мозкових оболонок). Криптококовий менінгіт – поширена інфекція центральної нервової системи, пов’язана з ВІЛ, викликана грибком, що знаходиться в грунті.
- Токсоплазмоз. Ця потенційно смертельна інфекція викликається Toxoplasma gondii, паразитом, який розповсюджується переважно кішками. Інфіковані кішки передають паразитів з калом, які потім можуть поширюватися на інших тварин і людей. Токсоплазмоз може викликати захворювання серця, і судоми виникають, коли він поширюється на мозок.
Епідемія ВІЛ та СНІД у світі набуває масштабів щороку. На жаль, кожен другий інфікований не знає про свій діагноз. Саме тому варто пам’ятати, що регулярні огляди у лікарів – це запорука хорошого самопочуття.
Не нехтуйте своїм здоров’ям і відвідуйте лікарів.
Адже захворювання на ранньому етапі набагато легше попередити та лікувати, аніж у стадії прогресування.
Пам’ятайте: САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я.