Зміст

Патронат як засіб забезпечення права кожної дитини на сім’ю

29.06.2023

6401bba9465aa734556807Що таке послуга патронату

    Це «швидка допомога» в громаді для дитини та її сім’ї, яка перебуває в складних життєвих обставинах (СЖО) та не має можливості жити у своїй сім’ї, або тимчасово бути поруч з родичами, знайомими, соціально важливими для дитини особами.

 Яким дітям може знадобиться патронат

1)дітям, які за різних обставин тимчасово не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них;

2)дітям, батьки або особи, які їх заміняють, померли, пропали безвісті;

3)дітям, батьки яких потребують термінового лікування;

4) новонародженим ДІТЯМ, від яких відмовились батьки;

5)дітям, залишеним батьками без догляду;

6)дітям з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю.

    Патронатний вихователь – це спеціаліст, який пройшов навчання за спеціальною програмою підготовки кандидатів та на договірній основі здійснює догляд, виховання та забезпечує реабілітацію тимчасово влаштованих в його сім’ю дітей, несе відповідальність за їх життя та здоров’я в період надання цим дітям послуги патронату, а також:

має позитивний досвід виховання дітей старше 4-х років;

готовий прийти на допомогу «чужій» дитині та підтримати її сім’ю, яка перебуває в складних життєвих обставинах;

має задовільний стан здоров’я, який дозволяє дбати про тимчасово влаштованих дітей;

не був засудженими, або позбавленим батьківських прав;

має житло (власне, або в користуванні), де можна тимчасово розмістити патронатну дитину;

разом з добровільним помічником – дорослим членом своєї сім’ї готові пройти професійну тренінгову програму.

 Добровільний помічник – повнолітній член сім’ї чи повнолітня особа, яка проживає на спільній житловій площі із кандидатом у патронатні вихователі, готова пройти навчання і надавати допомогу у догляді за дитиною, влаштованою до сім’ї патронатного вихователя.

Вимоги до житла патронатного вихователя – наявність окремої кімнати (крім прохідних кімнат, кімнат мансардного або підвального типу) та побутових зручностей за місцем свого фактичного проживання.

Грошове забезпечення послуги патронату з державного бюджету

   Для утримання та забезпечення потреб кожної влаштованої під патронат дитини патронатний вихователь щомісяця отримує соціальну допомогу в розмірі 2,5 прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини (станом на 01.01.2023р. на дитину до 6 років: 2272 грн. х 2,5 = 5 680 грн.; на дитину від 6 до 18 років: 2833 грн. Х 2,5 = 7082,50 грн.).

   Грошове забезпечення за надану патронатним вихователем послугу складає 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (станом на 01.01.2023 – 13 420 грн.); при влаштуванні 2-х і більше дітей, дітей віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50% .

   Поворотна фінансова допомога (резервні кошти) з місцевого бюджету виплачується протягом 5 днів після укладання договору про умови запровадження патронату; розраховується як 2,5 прожиткових мінімуми на дитину до 6 років + 2,5 прожиткових мінімуми на дитину від 6 до 18 років; використовується для своєчасного забезпечення догляду, виховання та реабілітації влаштованої під патронат дитини до моменту отримання державної соціальної допомоги.

       Права та обов’язки патронатного вихователя регулюються статтями 252-256 Сімейного Кодексу України та Договором про патронат над дитиною.

   За детальною інформацією щодо створення патронатної сім’ї звертайтесь до служби у справах дітей Первозванівської сільської ради за адресою: вул. Гагаріна, 1, с. Первозванівка .