Зміст

Амброзія полинолиста – небезпечний карантинний бур’ян

12.07.2022

Ambrosia Artimisiifolia Ragweed

    Батьківщина амброзії полинолистої — північна Америка. На Україні амброзія виявлена у 20 областях, але її потенційний ареал охоплює практично всю територію України.

Засмічує вона yci польові культури, сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки та пасовища, пустирі та інші необроблювані землі.

Амброзія полинолиста — однорічна яра рослина, за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розміром i формою листків нагадує полин гіркий (звідки i назва — полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 2–2,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 метрів. Стебло i листя опушені. Амброзія — однодомна рослина, має одностатеві чоловічі i жіночі квітки. Рідко зустрічаються одностатеві рослини лише з жіночими квітками. Чоловічі квітки жовтого кольору зібрані в колосоподібні суцвіття на вершинах гілок, кошики з жіночими квітками розміщені в пазухах вepxнix листків.

Насіння амброзії — несправжній плід оберненояйцеподібної форми із 5–10 шипами навколо верхньої частини i одним більшим в центрі. Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30–40 тис. насінин, a окремі екземпляри — до 80–100 тис. Насіння амброзії зберігає схожість в грунті до 40 років. Надмірно висушує i виснажує грунти, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть.

УВАГА!

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. В період цвітіння, а це в кліматичних умовах України — із середини липня до настання ociннix заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання — амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка). Пилок амброзії, попадаючи в очі, ніс, бронхи, викликає сльозотечу, погіршує зip, підвищує температуру тіла: різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів призводить до нападів бронхіальної астми.

В умовах нашої місцевості ефективними способами боротьби з амброзією є обробка гербіцидами (по узгодженню із санепідемстанцією), виривання поодиноких рослин з корінням, висапування та проведення скошування до початку її цвітіння.

Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої як для сільського господарства, так i для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з важливих i першочергових завдань ycіx землекористувачів. Невиконання приписів державної служби з карантину рослин щодо знищення амброзії полинолистої тягне за собою накладення штрафу як на посадових осіб, так i на громадян згідно зі статтею 238 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

НЕ БУДЬТЕ БАЙДУЖИМИ!!