Триває сезон інтенсивного застосування хімічних засобів захисту сільськогосподарських рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, у тому числі й внесення препаратів за допомогою авіації. В цей період збільшилась кількість звернень від громадян саме на порушення санітарного законодавства під час авіаційного методу обробки полів.
У зв’язку з цим Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області про основні правила під час авіаційної обробки полів суб’єктами господарювання з метою уникнення негативних наслідків для довкілля та здоров’я людей.
Найперше варто зауважити, що авіаобробка пестицидами допускається лише у випадках неможливості застосування наземної техніки.
В Україні діють єдині для всіх «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96 та «Державні санітарні правила транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98. Лише за умови виконання вимог чинного санітарного законодавства можливе використання авіаційного методу застосування пестицидів.
Згідно з підпунктом 5.2 пункту 5 ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві» замовник робіт повинен за три доби до початку проведення авіаційних обробок поінформувати населення даної місцевості через засоби масової інформації (радіо, пресу, телебачення тощо):
- про місце та терміни проведення обробок пестицидами і агрохімікатами;
- про заборону ближче 1 км від місця обробок здійснювати сільськогосподарські та інші роботи, випасати тварин;
- про необхідність вивезення пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок сільськогосподарських культур пестицидами на період до 5 діб.
При застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно витримувати визначені ДСП 382-96 санітарно-захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об’єктів (населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання, тощо), а саме:
- 5км від місця постійного перебування медоносних пасік;
- 2 км від рибогосподарських водойомів, відкритих джерел водопостачання, місць випасання домашніх тварин, об′єктів природно-заповідного фонду, ділянок під посіви культур, що йдуть у їжу без теплової обробки (цибуля на перо, петрушка, селера, щавель, горох, кріп, томати, огірки, плодово-ягідні дерева та ін.);
- 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, а також посівів с/г культур, які використовуються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших с/г робіт;
- встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою кінцевого строку очікування, на відстані 300 м від оброблюваних ділянок, а також на дорогах, що проходять через ці ділянки та на дорогах, які ведуть до сільгоспаеродрому або вертодрому;
- не використовувати дустові форми препаратів;
При виконанні робочих польотів командиру повітряного судна забороняється виконувати польоти з завантаженими баками над населеними пунктами і водними об’єктами, обприскувати сільськогосподарські та інші угіддя, на яких знаходяться люди або домашні тварини.
Обробіток полів авіаційним методом в сільському господарстві повинен здійснюватися в ранкові та вечірні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує – 3 м/с (дрібнокрапельне обприскування) і 4 м/с (крупнокрапельне обприскування), температурі повітря не вище +220С, робоча висота над об’єктом обробки повинна бути не менше 3 м.
У разі неможливого виконання цих умов авіаобробка не допускається.
З детальнішою інформацією та переліком документів, необхідних для погодження авіаційного застосування пестицидів, можна ознайомитись за цим посиланням.
Чітке дотримання санітарних норм і правил зменшить негативний вплив пестицидів та агрохімікатів на здоров’я людей і кількість звернень від постраждалих.