Зміст

“Баба Єлька” в гостях у Первозванівці

31.01.2019

Кожна родина є по справжньому Родиною тоді, коли із покоління в покоління зароджуються в ній, формуються і зберігаються унікальні сімейні цінності, які загалом формують культурну спадщину всього українського народу. Носіями такої спадщини для нас є наші дорогі і любі бабусі і дідусі. Здавна для нас, українців, люди старшого покоління були провідниками мудрості для молодших. І дуже важливо у наш час не втратити щось незриме, споконвічне і прадавнє, що ідентифікує нас, як цілісний і неподільний український народ.
Одним з головних елементів нашої культури є пісня. Пісня супроводжувала людину від самого народження, коли мати ніжно наспівувала своїй дитині колискові, і все подальше життя. Адже в українських селах співали не лише на свята, а й в трагічні години, навіть за буденними справами.
Проект «Баба Єлька» було створено саме з метою відшукати і зберегти цю спадщину, як кажуть самі автори проекту «родзинки», «скарби». Ідея цього проекту належить виконавиці народних пісень Булановій Світлані, журналістці та PR-ниці Семененко Вікторії та редакторці «Нової газети» Тельновій Інні. Вони поставили для себе дуже амбітну мету – об’їздити в пошуках всю Кіровоградщину.
30 січня вони завітали до с. Первозванівки в гості до Савенко Ніни Миколаївни і подружжя Бут-Гусаїм Катерини Микитівни та Григорія Васильовича. А ще побували в Первозванівській сільській бібліотеці, де бібліотекар Ключнікова О. О. показала їм неймовірний рушник, вік якого більше 80 років, та унікальні фотографії жителів села Попівка Первозванівської сільської ради. На одній з цих фотографій, зробленій у 1932 році, зібрано майже всіх мешканців с. Попівки. І в наш час, вдивляючись у їх очі, запитуєш себе: скільки ж них залишилося жити після наступного, страшного 1933 року…

20190130 102527 20190131 124650
Справжнім відкриттям для гостей стало спілкування з унікальною жителькою нашого села, яка доклала величезних зусиль для розвитку Первозванівки. Савенко Ніна Миколаївна виростила і виховала не одне покоління жителів села. Крім того, багато спілкуючись з людьми старшого покоління, вона збирала зернинки народної мудрості і пам’яті. І сама, маючи власний великий рід, зберегла в пам’яті і передає далі «скарби» своєї родини. Для «Баби Єльки» вона заспівала більше десятка автентичних пісень, багато з яких пошуковці чули вперше, а ще розповіла, що, виявляється, кожне село Первозванівської сільської ради мало свою, улюблену пісню, яку співали на спільних зустрічах. Крім цього, Ніна Миколаївна показала, які танці танцювали раніше, і які страви готували. На прощання, учасники «Баба Єлька» пообіцяли обов’язково навідатися до цієї гостин ще раз.20190131 125127

  20190131 125205

Завітали гості і до сім’ї Бут-Гусаїм. Катерина Микитівна розповідала про те, якими ремеслами володіла в молоді роки, ділилася «секретиками» приготування сімейних страв. А Григорій Васильович розважав веселими піснями. Їхали учасники проекту з цієї гостини вже не ж пустими руками, бо Катерина Микитівна подарувала для майбутнього музею «Баби Єльки» свою сімейну реліквію.
Всі подробиці зустрічі, враження учасників, їх розповіді, пісні, фото та відеоматеріали шукайте на сторінці проекту «Баба Єлька» у Facebook, та на сторінках «Нової газети». Щиро дякуємо всім причетним до цього чудового проекту, його натхненникам та друзям. Бажаємо завжди світлого неба і рівної дороги в усіх їх мандрах, цікавих і продуктивних зустрічей, а ще натхнення для майбутніх проектів. І з нетерпінням чекаємо вас в гості до інших сіл нашої Первозванівської громади.