Зміст

Чим небезпечний безконтрольний прийом калію йодиду?

27.06.2023

049022267d0017d3239d52dfc190bd1eУ зв’язку із загрозою теракту на Запорізькій АЕС виникають запитання у людей щодо забезпечення їх калій йодидом.

Калій йодид (стабільний йод) корисний лише в окремих ситуаціях, у конкретних дозах і для певних груп людей. Тож приймати його «про всяк випадок» не можна. Він може зашкодити здоров’ю.

До побічних ефектів неконтрольованого приймання стабільного йоду належать:

– висипання на шкірі;

– запалення слинних залоз із набряком і болем, частковою втратою смаку та сухістю у роті;

– шлунково-кишкові розлади – нудота, діарея;

 – серйозні алергічні реакції — лихоманка і болі у суглобах, набряк частин тіла (обличчя, губ, язика, горла, рук або ніг), проблеми з диханням, говорінням або ковтанням, хрипи або задишка;

– розлади серцево-судинної системи: порушення серцевого ритму, тахікардія, фібриляція передсердь;

– розлади нервової системи: збудження, тремтіння, тремор рук;

– зоб — збільшення розмірів щитоподібної залози;

втрата маси тіла;

– гіперфункція щитоподібної залози;

– зниження функції щитоподібної залози (гіпотиреоз), небезпечний зниженням частоти пульсу, артеріального тиску.

ризик смерті.

   Йодидну профілактику проводять лише тоді, коли отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Для цього приймають одноразово йодид калію в таблетованій формі в певному дозуванні, за рекомендаціями лікарів.

   Людям віком 40 і старше – йодид калію не призначають. Після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, отже, йодид калію може завдати більше шкоди, ніж принести користі.

   Звертаємо увагу, що спиртовий розчин йоду, який продається в аптеках, застосовується як антисептичний, подразнювальний, відтяжний, засіб при запальних та інших захворюваннях шкіри та слизових оболонок; для обробки операційного поля, для профілактики інфікування невеликих ушкоджень цілісності шкіри, а ж ніяк не як йодна профілактика.