Зміст

ГАЇВКА

01.01.2018

140799582 698405090843362 1192601019551963713 N

Мальовниче село Гаївка розташоване за 10 км. на захід від м. Кропивницький. Гаївка знаходиться на берегах річки Лозуватки /права притока /Аджамки /. У межах сільської ради у  Сухій балці розташоване с. Новогригорівка. Загальна площа території  – 3232,96 га

Кількість населення на час написання матеріалу – 372 особи -приписані /всього проживаючих 416 чоловік/.

Територія охоплює два села – Гаївка та Новогригорівка.

На території Гаївки розташовані, Гаївська загальноосвітня школа І ступенів,ДНЗ Гайочок,будинок культури на 350 місць, фельдшерський пункт ,відділення зв’язку, три магазини, господарства ,що займаються рослинництвом.

Люди здавна заселяли територію ,на якій розміщена Гаївська сільська рада. Тут виявлено пам’ятки доби неоліту , 18 курганів віком до 5 тисяч років. На курганній групі «Могили» 15 жовтня 2006 року встановлено пам’ятну плиту.

Про час татарського панування в краї залишилися народні перекази про татарський цвинтар .У 17-18ст. землі нинішньої Гаївки входили до Вольностей запорізького війська, Відомо, що протопоселення Гаївки – Буланівка й Лозу ватка були засновані .ще запорізькими козаками. Перші письмові згадки про Лозувату Балку пов’язані з подіями «Поземної війни»/1755-1775 ”рр./ – наступом Російської імперії на права Запоріжжя та боротьбою козаків за збереження своїх вольностей.

У кінці 18ст. слобода Лозуватка  вже була власністю незмінного полкового судді /1754-1764 рр./ Слобідського козацького полку Григорія Івановича Бутовича , онука Зінківського полковника Іллі Бутка. А на початок 19 століття Бутовичі стають одним із найбільших землевласників краю.

Межування сільця Лозуватки з хутором Варівкою площею 3227 га. у 1795 році- перша відома спроба організувати місцеву територіальну громаду.При успадкуванні земель Бутовича онучці Марії Романівні Різановій дісталася Марۥївка у Козацькій балці, а онуку Андрію Романовичу Різанову- сільце Лозуватка у Лозуватій балці та Суха балка .Інша онучка Ганна Романівна Різанова –Петрович придбала поруч сільце Буланівку.У 19 столітті Лозу ватка стає центром Лозуватської волості Олександрійського повіту. З того часу народна пам’ять зберегла образ поміщика Андрія Різанова. Той пан Різан займався осушуванням боліт по долині річки Лозуватки, провів дубовий водогін до свого маєтку в Лозуватці.. Біля маєтку поставили скульптури зробили фонтани.

До початку 20 ст. Різанові продають більшість земель маєтним селянам Здорикам. Царська влада забирає землі у Здориків за підтримку революції 1905 року. І починаючи з 1910 року на землях Лозуватки селяни з Аджамки , Бережинки ,Високих Байраків , Покровського ,

Новгородки , Лозуватки й Буланівки засновують спілки хуторян : Гаївка , Київці ,Новогеогріївка , Новопокровське  та Дубова Балка. Гаївка перебирає на себе функції центру громади.

1918 рік – в селах перебували Українські Січові Стрільці.                                                                                                                                               1888800 1393801734215119 1522846281 O

1920 рік – через села Гаївщини пролягав шлях славного Зимового походу Армії Української Національної Республіки.

1921 рік – в краї встановлюється російська окупаційна влада більшовиків, починаються системні репресії гаївчан.

1929- 1932 роки – влада проводила колективізацію Гаївки, внаслідок якої вислано-розкуркулено пۥять сотень  гаївчан і стався голодомор – загинуло 420 членів громади/ 30 % населення / зникли хутори , деякі кутки сіл.

1941-1945 роки – на фронтах війни загинули півтори сотні гаївчан.

1950 рік – села Лозуватку та Буланівку включено у межі Гаївки.

Із 1960 до 1974 років умови життя гаївчан дещо покращилися : колгосп збудував більше десятка цегляних будинків, будинок культури, дитсадок, контору, ФП, два магазини, у Гаївку проклали бруківку .

У 1972 році у Гаївській восьмирічній школі навчалися 126 дітей. Зміни на краще пов׳язують із діяльністю тодішнього голови колгоспу Івана Гладкого.

У 1974 році Гаївський колгосп ім. .Котовського укрупнений до колгоспу ім..Леніна Бережанської сільської ради.

З 1992 року Гаївка від’єдналася від спільного з Бережинкою колгоспу. Тоді заасфальтовано дорогу до Гаївки , збудовано млин.

У 2002 – 2011 роках школа мала статус загальноосвітньої I-I I I ступенів , випускала щотижневий часопис «Велика Верба».

З 2006 року Гаївка газифікована.

5 жителів села Гаївка являються учасниками АТО.

У 2020 році село Гаївка приєдналося до Первозванівської сільської ради.