Зміст

Кліщі на поготові: пильнуйте задля своєї безпеки

12.05.2021

Images

   З настанням теплих сонячних днів жителі області починають виходити на прогулянки та пікніки в парки й лісові насадження. Але не варто забувати, що з першими промінцями сонця в парках та лісах оживають і їхні мешканці – кліщі. Звісно, ставити табу на приємних прогулянках не варто, але вивчити поведінку кліщів та знати, як боротися у випадку присмоктування, треба обов’язково.

Згідно з дослідженнями ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ» на минулому тижні у Кропивницькому виявили збудники кліщового бореліозу (хвороби Лайма) в 5-ти екземплярах кліщів з Міського саду та 9-ти екземплярах кліщів з Дендропарку.

Як відбувається напад кліща?

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишаючись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є люди, які повертаються з лісу. Крім того, кліща можна занести до помешкання з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Куди найчастіше присмоктується кліщ?

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів.

Чи можна не помітити напад кліща?

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, можна помітити через 2-3 дні: в місці укусу кліща з’являється припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується в розмірі.

Чому напад та укус кліща є небезпечним?

Кліщі є носіями хвороби Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз) для людей, піроплазмозу для собак, а в Україні – ще й кліщового енцефаліту, туляремії тощо. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Як захистити себе від нападу кліщів?

Рекомендовано вдягатися в світлий однотонний одяг з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором. Під час прогулянки проводьте само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання. Також можна використовувати репеленти – засоби, що відлякують кліщів.

Що робити, якщо на людину напав кліщ?

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. В Кропивницькому цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації. Це травмпункт обласної клінічної дитячої лікарні (м. Кропивницький, вул. Преображенська, 79), травмпункт міської лікарні швидкої медичної допомоги (м. Кропивницький, вул. Короленка, 56).

Чи можна видалити кліща самостійно?

При відсутності можливості звернутися до лікаря, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Кліща слід видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування обробити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Що робити з видаленим кліщем?

Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. В такому вигляді кліщі можуть залишитися живими при температурі від +4 до +8°С (в умовах звичайного побутового холодильника) декілька днів та навіть тижнів. Лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу проводять в ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ» за адресою: м. Кропивницький, вул. Пушкіна, 40/9.

Чи потрібно спостереження за станом здоров’я після видалення кліща?

Всім особам, що постраждали від укусу кліща, рекомендується щоденно протягом двох тижнів вимірювати температуру тіла і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу, звертатися до лікаря-інфекціоніста.