У кожному магазині повинні обов’язково міститися:
«Куточок споживача», де повинні бути відображені права і обов’язки продавця і покупця, відомості про продавця (назва суб’єкта господарювання, адреса, телефон, ПІБ директора), адреса і телефони контролюючих органів;
Закон України «Про захист прав споживачів», відповідні правила торгівлі тощо;
Книги відгуків і пропозицій у доступному місці.
Перш ніж оплачувати обраний товар чи послугу, перевірте:
відповідність названої продавцем ціни тій, яка вказана у ціннику чи прейскуранті;
якщо товар непродовольчий – чи не пошкоджена упаковка і чи дійсно в ній той товар, за який Ви сплачуєте гроші; комплектність товару; наявність супроводжувальної документації. При цьому попросіть у продавця продемонструвати, як працює товар і як ним користуватися;
якщо товар ваговий – чи правильно працюють ваги;
наявність необхідної інформації на упаковці та у супроводжувальній документації. Слід детально ознайомитися з цією інформацією, перш за все – зі строком придатності, гарантійними зобов’язаннями виробника тощо.
Під час покупки товару (оплати послуги, роботи) прослідкуйте:
щоб Вам видали касовий чек (якщо товар тривалого зберігання, попросіть також виписати товарний чек) і щоб на чеку було видно сплатити суму;
щоб в інструкції по експлуатації (гарантійному талоні) виробу було точно вказано дату покупки і назву магазину-продавця.
Обмін товару:
Покупець має право протягом 14 днів з моменту передання йому непродовольчого товару належної якості, якщо триваліший строк не оголошений продавцем, обміняти його у місці купівлі або інших місцях, оголошених продавцем, на аналогічний товар інших розміру, форми, габариту, фасону, комплектації тощо. У разі виявлення різниці в ціні покупець проводить необхідний перерахунок з продавцем. Якщо у продавця немає необхідного для обміну товару, покупець має право повернути придбаний товар продавцеві та одержати сплачену за нього грошову суму. Вимога покупця про обмін або повернення товару підлягає задоволенню, якщо товар не був у споживанні, збережено його товарний вид, споживчі властивості та за наявності доказів придбання товару (чек) у цього продавця.
Проте, слід пам’ятати, що існує затверджений перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню). Перелік є вичерпним і не може бути розширений продавцем.
ПЕРЕЛІК ТОВАРІВ НАЛЕЖНОЇ ЯКОСТІ, що не підлягають обміну (поверненню) (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. № 172)
Продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни;
Непродовольчі товари: фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір; корсетні товари; парфюмерно-косметичні вироби; пір’яно-пухові вироби; дитячі іграшки м’які; дитячі іграшки гумові надувні; зубні щітки; мундштуки; апарати для гоління; помазки для гоління; розчіски, гребенці та щітки масажні; сурдини (для духових музичних інструментів); скрипінні підборіддя; рукавички; тканини; тюлегардинні і мереживні полотна; килимові вироби метражні; білизна натільна; білизна постільна; панчішно-шкарпеткові вироби; товари в аерозольній упаковці; друковані видання; лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція, пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличники), плитні матеріали (деревоволокнисті та деревостружкові плити, фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем (замовником); аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом; вироби з натурального та штучного волосся (перуки); товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування тощо); інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо); ювелірні вироби з дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.