На початку лютого за ініціативи Президента України та Прем’єр-міністра України розпочала працювати державна програма «Доступні кредити 5-7-9%». Її мета – спростити доступ представників мікро- та малого бізнесу до банківського кредитування.
«Експерти провідних бізнес-асоціацій України визначили, що проблема доступу до фінансових ресурсів є однією з найбільших, які доводиться вирішувати власникам мікро- та малого бізнесу. Спрощення доступу до банківського кредитування дозволить посилити конкурентоспроможність серед підприємців, створити нові робочі місця та повернути трудових мігрантів», – розповів про цілі програми голова Кіровоградської ОДА Андрій Балонь.
Ініціатори вважають, що надання доступних фінансових ресурсів стимулюватиме підприємницьку активність та сприятиме розвитку інноваційних та ефективних підприємств. Це призведе до підвищеннярентабельності тапродуктивності праці. Таким чином вдасться збільшити відрахування до державного бюджету України та автоматично забезпечити безперебійне фінансування програми.
Учасники програми мають відповідати таким критеріям:
• Бути офіційно зареєстрованою фізичною або юридичною особою-підприємцем;
• Кінцевий бенефіціар має бути резидентом України;
• Середня кількість працівників на момент подачі заявки не може перевищувати 50 осіб (з урахуванням пов’язаних підприємств);
• Річний дохід від діяльності не повинен перевищувати 50 млн. грн;
• Діяльність підприємства за останні чотири квартали має бути прибутковою;
• У випадку з новоствореними підприємствами потрібно мати реалістичний та обґрунтований бізнес-план роботи.
«Програма передбачає фінансування, до прикладу, на придбання нових засобів діяльності або їх модернізацію; будівництво, реконструкцію та ремонт приміщень, де проводиться господарська діяльність. Проте кошти не будуть видаватися на придбання об’єктів нерухомості чи транспортних засобів, крім тих, що використовуються у комерційних цілях», – пояснив Андрій Балонь.
Підтримка буде надаватися за двома напрямками:
• перший – здешевлення кредитів шляхом компенсації відсоткової ставки до рівня 5, 7 та9 відсотків річних за кредитами у національній валюті. Відсоток залежить від розміру та типу бізнесу:
5% річних – якщо виручка до 25 млн. грн і створюються мінімум 2 робочих місця;
7% річних – для бізнесу з виручкою до 25 млн. грн, який не створює нових робочих місць, але за кожного нового працівника ставка знизиться на 0,5%;
9% річних – для бізнесу з виручкою до 50 млн грн;
• другий – надання часткових гарантій за кредитами, наданими мікро- та малому бізнесу, якщо у них не вистачає застави.
Важливо: підприємство може отримати декілька кредитів, проте їх загальна сума не має перевищувати 1,5 млн. грн. Приблизний перелік документів для банку тут.