Зміст

Профілактика грипу та ГРВІ

09.01.2023

6c16f95e5837b7a15cc22a32eb72fad8 Xl З настанням холодів, з погіршенням погодних умов загострюється ситуація з захворюваннями на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип.

  В зоні ризику  є діти та особи старші 65-літнього віку. Гострі вірусні інфекції легко поширюються серед населення як повітряно-крапельним шляхом, так і контактно – побутовим шляхом. Захворювання, як правило, починається гостро з підвищення температури, кашлю, болем в горлі, болями у м’язах, суглобах, головним болем, значно рідше – блюванням, нудотою, болем у животі.

  Грип являє собою серйозну проблему, що викликає тяжкі ускладнення, та призводить до летальних випадків в групах населення підвищеного ризику, або при запізнілому зверненні до лікаря, так як часто ускладнюється пневмонією (вірусною чи вірусно – бактеріальною). При тяжкому перебігу хвороби швидко розвивається дихальна недостатність, що може призвести до летального наслідку.

Тому при першому підвищенні температури необхідно терміново звертатися до лікаря для поглибленого обстеження, та призначення противірусної терапії в перший  день захворювання, адже ефект від противірусної терапії найкращий в перші 48 годин захворювання. Раннє звернення за медичною допомогою в лікувальний заклад, детальне обстеження упередить ускладнення перебігу хвороби.

   Сезонний грип передається легко і швидко, поширюється в школах, дитячих садках, на підприємствах та в містах. Коли інфікована людина кашляє, маленькі краплі, що містять віруси грипу потрапляють у повітря, їх  вдихає інша людина і зазнає впливу вірусу. Вірус може також поширитися через інфіковані вірусом руки. Для попередження поширення, люди під час кашлю повинні прикривати рота та носа хусткою та регулярно мити руки.

   Але захворювання краще попередити, ніж потім його лікувати. Існують неспецифічні та специфічні заходи профілактики грипу та ГРВІ. До неспецифічних заходів профілактики відноситься повноцінне харчування, уникнення місць скупчення людей під час підвищення рівня захворюваності  на ці інфекції, виконання заходів респіраторного етикету, регулярне провітрювання приміщень, дотримання маскового режиму. Заміна маски проводиться через  3-4 години роботи. Профілактично призначаються також адаптогени ( Протифлазид, імунофлазід, екстракт ехінацеї) індуктори інтерфероногенезу (Амізон, мефенамінова кислота) противірусні препарати (Арбідол, аміксин, кагоцел, оксолінова мазь),  народні засобами (цибуля, часник, сік каланхое, чорноплідна горобина).

   Специфічна профілактика грипу передбачає проведення вакцинації.

    Вакцинація залишається найефективнішим засобом у профілактиці грипу та уникнення його тяжких ускладнень. У боротьбі з грипом на сучасному етапі вакцинопрофілактика набуває вирішального значення, а прийом противірусних лікарських засобів із профілактичною метою не замінює її.

    Вакцинації потребує кожна людина, яка турбується про своє здоров’я і здоров’я оточуючих. Ефективність її сягає 90%. Своєчасна вакцинація знижує захворюваність на грип у кілька разів, пом’якшує перебіг хвороби, скорочує її тривалість і запобігає ускладненням, зменшує ризик виникнення і загострення хронічних захворювань.

   Оптимальний період проведення вакцинації жовтень – листопад, коли епідемія ще не почалась. Під час спалаху захворювання вакцинація також є ефективною, однак протягом 7-15 днів після вакцинації необхідно проводити неспецифічну медикаментозну профілактику, так як у цей період організм стає найбільш вразливим. Імунітет після щеплення розвивається через 14 днів, тримається протягом 6-12 місяців, та є специфічним проти тих вірусів, які входять до складу вакцини.

    Склад вакцин змінюється щороку, містить штами вірусів грипу тих типів, що прогнозуються ВООЗ в поточному епідемічному сезоні:  A(H1N1), (H3N2), В.

     Щеплення проти грипу з метою індивідуального захисту, за рекомендацією лікаря, може проводитися будь якій особі з 6 місячного віку, за відсутності протипоказань. Але існують категорії осіб, яким за станом здоров’я, професії та інших умов вакцинація показана в першу чергу це:

  • усі особи старші 65 річного віку;
  • вагітні жінки. У вагітних різко зростає ризик ускладнень після грипу, він може призвести до передчасного зриву вагітності та мертво народження. Інактивована вакцина проти грипу не несе на собі негативних наслідків для дитини, та є безпечною. Вакцинація не проводиться протягом І триместру вагітності. Вакцина проти грипу безпечна для матерів, що годують груддю. Антитіла, що утворюються матір’ю і відповідь на щеплення проникають до грудного молока і утворюють додатковий захист для дитини;.
  • Вакцинації підлягають також діти , підлітки та студенти;
  • Особи, що страждають на хронічні хвороби легень, серцево судинної системи;
  • Особи, що страждають порушенням обміну речовин (ожиріння, цукровий діабет);
  • Медичні працівники та особи, які працюють у місцях масового перебування людей, робітники сфери обслуговування;
  • Особи з імунною недостатністю, в тому числі ВІЛ інфіковані .

   Усі бажаючі можуть зробити щеплення, але обов’язково в лікувально – профілактичному закладі за місцем проживання, після обов’язкового медичного огляду

     Отже, робити щеплення необхідно, тому що вакцина дозволяє створити імунітет та діє можливість бути готовим до боротьби з грипом.

ПОРАДИ
здоровим членам громади:

1. Уникати місць скупчення людей, оскільки інфекція передається лише від хворої людини.

2. Запобігати тісному контакту з хворими у яких нежить, кашель, гарячка тощо.

3. Обмежити користування телефонними апаратами спільного використання, обробляти кожні дві години дезінфікуючими розчинами телефонні трубки та ручки дверей, уникати рукостискань та поцілунків.

4. Регулярно провітрювати помешкання, спати з відкритою кватиркою, уникати протягів.

5. Тепло вдягатися.

6. Кожні 2 – 3 години мити руки та обличчя з милом.

7. Використовувати одноразові рушники.

8. Кожні 3 – 4 години промивати порожнину носа та рота використовуючи сольовий розчин, приготовлений в домашніх умовах (1 чайну ложку на 1 літр води) або фізіологічний розчин хлориду натрію.

9. Змазувати слизову носа оксоліновою маззю при виході із дому.

10. Повноцінно харчуватися.

11. При появі перших симптомів хвороби (лихоманка, біль у м’язах, сухий кашель) негайно викликати лікаря додому, а не відвідувати заклад охорони здоров’я.

12. Не займатися самолікуванням.