Зміст

Профілактика сказу – спільне завдання для ветеринарних фахівців та власників тварин

28.06.2023

2Сказ – це особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, яка характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи та завжди закінчується смертю. Лікування від захворювання на сказ немає.

З початку поточного року фахівцями державних лікарень ветеринарної медицини Кіровоградської області щеплено проти сказу 42 423 голів тварин. За вказаний період зареєстровано 30 неблагополучних пунктів щодо захворювання тварин на сказ (всього захворіло 34 тварини). Наразі неблагополучними залишаються 17 пунктів.

На території Кропивницького району проти сказу щеплено 17 450 тварин та зареєстровано 11 неблагополучних пунктів, до цього часу залишаються неблагополучними 7. Всього захворіло на сказ 15 тварин.

З початком військових дій та введенням воєнного стану на території України полювання та відстріл диких хижих тварин не проводиться, у зв’язку з чим різко збільшилась їх чисельність, зокрема лисиці червоної, яка є основним носієм інфекції. Для посилення заходів щодо профілактики сказу тварин необхідно врегулювати чисельність безпритульних тварин. Спеціалістами ветеринарної медицини проводиться відлов, стерилізація, чіпування та вакцинація безпритульних собак. Зазначимо, що на території Кропивницького району притулки для безпритульних тварин відсутні.

Профілактичні заходи щодо сказу поділяються на два напрями: боротьба з носіями збудника і недопущення розвитку захворювання у людини, яку покусала чи обслинила скажена тварина.

Для профілактики сказу необхідно:

– регулярно вакцинувати парентеральною вакциною свійських, дрібних домашніх тварин;

– проводити імунізацію диких м’ясоїдних тварин (шляхом розкладання у місцях їх перебування їстівних приманок з вакцинами);

– уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;

– не торкатися диких чи безпритульних тварин (особливо слід остерігатися диких тварин, які не бояться самі до вас підійти);

– не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти);

– дотримуватися правил утримання тварин;

– продаж, купівлю, вивезення собак, котів, а також диких тварин в інші місцевості здійснювати лише за наявності ветеринарної довідки про щеплення проти сказу.

Зазначимо, що відповідно до чинної інструкції «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин» вакцинація домашніх тварин проти сказу є обов’язковою. До власників тварин, які не доставляють тварин для профілактичних щеплень та обробок, вживаються заходи адміністративного впливу згідно з чиним законодавством України.

Наразі щеплення від сказу здійснюються фахівцями Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини, які водночас проводять роз’яснювальну роботу з питань профілактики захворювання на сказ.

Вирішення питання щодо недопущення виникнення випадків сказу потребує комплексного, принципового та жорсткого підходу дотримання вимог законодавства всіма учасниками процесу – як представниками ветеринарної медицину, так і самими власниками тварин.

Кропивницьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області