З 1 вересня в Україні набудуть чинності нові правила нарахування грошової допомоги для внутрішньо-переміщених осіб (ВПО). Враховуватиметься майновий стан переселенців.
Виплат позбавлять громадян, які:
— придбали новий автомобіль (з року випуску минуло менше 5 років), крім авто, придбаних волонтерами та переданих на потреби оборони країни;
— придбали на суму понад 100 тисяч гривень земельну ділянку, квартиру, будинок (крім житла, одержаного коштом державного або місцевого бюджету);
— мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі понад 100 тисяч гривень;
— придбали іноземну валюту (крім валюти, одержаної від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму понад 100 тисяч гривень;
— мають у власності житло, розташоване на інших територіях, ніж на тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або окуповані, якщо таке житло має площу понад 13,65 квадратних метрів на одного члена сім’ї.
У разі ухвалення соцслужбами рішення про припинення виплат про це повідомлять додатково. Рішення можна оскаржити, надавши необхідні документи.
Допомога ВПО: виплати 15 і 28 числа кожного місяця
Решта категорій переселенців продовжуватимуть отримувати щомісячну допомогу до кінця січня 2024. Нагадаємо, терміни виплат були автоматично продовжені 1 серпня на півроку (кінця січня 2024 року). Після цього періоду виплати знову переглянуть.
Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами у розмірах:
— для осіб з інвалідністю та дітей — 3 тис грн;
— для інших осіб — 2 тис грн.
Громадянам для продовження виплат ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично.
Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватися 15 та 28 числа кожного місяця.
Кого з переселенців можуть позбавити виплат
Виплати не продовжуватимуть ВПО, які:
— перебувають за кордоном більше 30 календарних днів поспіль без обгрунтованих причин, що підтверджуються документально (обгрунтованими вважаються причини, коли людина була у службовому відрядженні чи на стажуванні, перебувала на лікуванні або реабілітації, доглядала за хворою дитиною, оздоровлювала дитину та ін.);
— повернулися до покинутого місця проживання;
— відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм.
Термін прийому заяв на виплату одноразової допомоги від постраждалих внаслідок підриву Каховської ГЕС продовжили до кінця жовтня.
Йдеться про допомогу від держави в розмірі 5 тисяч гривень, яку можуть отримати жителі Херсонщини та Миколаївщини, чиї будинки зазнали підтоплень, і які станом на 6 червня 2023 року перебували на цих територіях.
Постраждалі внаслідок підриву Каховської ГЕС можуть отримати одноразову матеріальну грошову допомогу незалежно від того, чи зареєстровані вони як ВПО і чи отримують щомісячні виплати на проживання.
Тобто скасовується необхідність перевірки осіб, які претендують на призначення грошової допомоги стосовно того, чи отримували вони допомогу як внутрішньо переміщені особи.
Подати заяву на отримання допомоги можна у будь-якому управлінні соціального захисту.
Термін для фізичної ідентифікації продовжили до кінця року
Кабінет міністрів України продовжив строки для ідентифікації отримувачів пенсій та соцвиплат в Ощадбанку до 31 грудня 2023 року. Це стосується внутрішньо переміщених осіб (ВПО), яких було взято на облік до 24 лютого 2022 року.
Таким чином до кінця поточного року навіть за відсутності ідентифікації держава не припинятиме зазначені виплати, а Ощадбанк не блокуватиме рахунки.