Щороку, 20 червня, відзначають Всесвітній день біженців, заснований Організацією Об’єднаних Націй на честь сили, мужності, витримки мільйонів біженців по всьому світу.
Вперше цей день відзначили 20 червня 2001 року, вшановуючи 50-ту річницю Конвенції 1951 року про статус біженців.
У 2001 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про статус біженців 1951 року та Протоколу щодо статусу біженців 1967 року і привела національне законодавство у відповідність до цих міжнародних актів.
Всесвітній день біженців перш за все є нагодою згадати про тих, хто був змушений покинути свої домівки, родину, роботу, друзів, своє звичне та налагоджене життя, тих, хто був змушений тікати зі своєї батьківщини та шукати притулок і захист в незнайомих, чужих країнах.
З початку повномасштабної агресії рф проти України понад 5 мільйонів українців були змушені покинути свої домівки та поїхати за кордон.
Сповідуючи принципи, проголошені Конвенцією про статус біженців європейські країни прийняли громадян України та внесли зміни у національне законодавством своїх країн, щоб надати можливість біженцям з України реалізуватися у цей не легкий для них час.
04 березня 2022 року Радою ЄС було прийнято рішення про застосування Директиви від 20 липня 2001 року № 2001/55/EC про мінімальні стандарти надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та несення їх наслідків, відповідно до якої українці отримали змогу звернутися за міжнародним захистом у Європейському Союзі, отримати статус біженця чи додатковий захист. Водночас актуальним став ще один інструмент – «тимчасовий захист» в Європейському Союзі.
Завдяки такому рішенню українці змогли отримати прихисток та різносторонню допомогу, що стало сигналом цілому світу, що Україна та її громадяни не залишені напризволяще.
Переконані, що разом з міжнародними партнерами Україна обов’язково переможе і наші громадяни, які змушені були покинути свою рідну землю, обов’язково повернуться додому, у звільнену від агресора та окупанта країну!