До Нового року залишилося трохи більше місяця, однак дух свята вже починає витати у повітрі. Хтось закуповує шампанське, ікру та подарунки, а Державне агентство лісових ресурсів України розпочало продавати новорічні ялинки. У відомстві розповіли, де і за скільки можна буде придбати святкове деревце, на що слід звертати увагу, аби не купити нелегальну ялинку, та що буде тому, хто все ж таки наважиться порушити закон, продаючи ялинки поза законом.
Документ, що підтверджує легальність походження новорічних ялинок при їх транспортуванні, є товарно-транспортна накладна, а ялинки, що реалізуються, маркуються самоклейними етикетками.
У передноворічний період державні лісогосподарські підприємства запроваджують посилені заходи охорони хвойних лісових насаджень, у тому числі, створення мобільних рейдових бригад, координацію спільних дій державної лісової охорони, територіальних органів поліції, місцевих органів влади та громадськості.
Розмір шкоди залежить від місця скоєння (в лісі чи у межах населеного пункту) незаконної рубки новорічних ялинок та діаметра дерева у корі біля шийки кореня. Зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 розмір шкоди, завданої лісу за одне самовільно зрубане дерево діаметром пня до 10 см, становить 399,27 грн, діаметром 10,1–14 см – 703,50 грн, діаметром 14,1–18 см – 1806,24 грн.
В той же час розмір шкоди, завданої зеленим насадженням незаконним вирубуванням хвойних дерев у межах міст та інших населених пунктів (постанова КМУ від 08.04.1999 № 559), становить 1152 грн при діаметрі дерева у корі біля шийки кореня до 10 см, 1500 грн – при діаметрі 10,1–14 см, 1852 грн – при діаметрі 14,1–18 см.
Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушники закону сплачують ще й штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85–170 грн), а посадові особи від семи до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів (119–204 грн).
У статті 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка лісу» визначено, що незаконна рубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що завдала істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів (5100–8500 грн) доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Щорічно Держлісагентство вводить і нові заходи, аби зберегти зелені насадження від браконьєрів. Легальні ялинки будуть марковані самоклейними етикетками з індивідуальним номером та відповідним йому штрих-кодом, який заносять до єдиної бази обліку деревини. Вони виготовлені зі спеціального паперу, повторно використати етикетку неможливо, бо повністю руйнується при спробі її віддерти.
Код, який має бути на легальній ялинці.
Традиційно незаконну вирубку відстежуватимуть рейдові бригади держлісохорони разом з поліцією, Держекоінспекцією тощо. Якщо ж браконьєра все таки піймають, відповідати йому доведеться, так би мовити, за всією строгістю закону.