В Україні з 24 лютого 2022 року діє правовий режим воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та на виконання вимог Закону України “Про правовий режим воєнного стану” і це стало підставою для впровадження низки обмежень в Україні та створення особливого режиму перетину українського кордону.
Відповідно до правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ № 57 від 27 січня 1995 року (зі змінами від 12 березня 2022 року) дозволено виїжджати за кордон жінкам, дітям та чоловікам від 60 років.
Перетин кордону з дитиною
Через посилення бойових дій все частіше батьки приймають рішення вивезти свою дитину в безпечне місце або за кордон. Також бувають ситуації, коли батьки не можуть самостійно виїхати з дитиною за кордон. Наразі почастішали випадки намагання незаконного вивозу дітей за кордон, тому Кабінет міністрів України посилив контроль перетину кордону з дітьми.
Під час перетину державного кордону з дитиною, яка не досягла 16 років мають бути пред’явлені такі документи:
- паспорт громадянина України або свідоцтво про народження дитини (за відсутності паспорта),
- документи, що містять відомості про особу яка супроводжує дитину.
Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, родичів або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності свідоцтва про народження дитини.
Зверніть увагу, що є певні особливості, які необхідно враховувати при виїзді з України з різними категоріями дітей.
Виїзд за межі України дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та дітей із закладів з цілодобовим перебуванням
Перетин кордону дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із закладів з цілодобовим перебуванням, можливий тільки у супроводі законного представника та за наявності:
- паспорта громадянина України, свідоцтва про народження дитини чи інших документів визнаних Державною прикордонною службою України;
- наказу керівника організації, де перебували діти, про виїзд дітей за межі України;
- письмового дозволу на виїзд дітей за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації, з печаткою, дозвіл має бути попередньо погоджений Національною соціальною сервісною службою через email. Якщо неможливо отримати письмовий дозвіл військової адміністрації, його може видати Національна соціальна сервісна служба;
- письмового запрошення від установи чи організації, уповноваженої приймаючою країною на влаштування дітей. У запрошенні має бути зазначено: приймаючу країну, кількість та категорію дітей, умови перебування дітей, гарантії щодо повернення дітей в Україну.
У разі випадку вивезення дітей, влаштованих до сімей патронатних вихователів, до пакету документів необхідно також надати рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя. Супроводжуючі зобов’язані протягом одного робочого дня звернутися до посольства України в приймаючій країні та поставити дитину на тимчасовий облік.
У випадку відсутності документів, які необхідні для дітей позбавлених батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, влаштованих у сім’ю патронатного вихователя можливо уточнити необхідну інформацію у службі у справах дітей обласної державної адміністрації за місцем розташування пункту пропуску або Національній соціальній сервісній службі.
Виїзд за межі України дитини з інвалідністю
Супровід дитини з інвалідністю може здійснювати один з членів родини дитини, опікун, піклувальник, один з прийомних батьків (у тому числі чоловіки у віці від 18 до 60 років), а також баба, дід, повнолітній брат, сестра, мачуха, вітчим або інша особа уповноважена одним з батьків.
Під час перетину державного кордону дитиною з інвалідністю мають бути пред’явлені такі документи:
- паспорт громадянина України або свідоцтво про народження дитини (за відсутності паспорта),
- документи, що містять відомості про особу яка супроводжує дитину;
- посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в якому зазначено категорію “дитина з інвалідністю” відповідно до ЗУ “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” або довідка про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю або індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана ЛКК лікувально-профілактичного закладу, медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років;
Для перетину кордону в супроводі одного з батьків, усиновлювачів, діда, баби, повнолітнього брата, сестри, мачухи, вітчима – документи, що підтверджують родинні зв’язки супроводжуючої особи з дитиною (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб).
Для виїзду в супроводі іншої особи, уповноваженої одним із батьків – письмова заява одного із батьків, завірена органом опіки та піклування.
Для виїзду в супроводі опікуна, піклувальника, одного з прийомних батьків, батьків-вихователів – договір про влаштування дитини до прийомної родини або договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу або рішення про встановлення опіки/піклування (можливо копія документу) та письмове погодження органів опіки і піклування чи обласної військової адміністрації на виїзд із зазначенням держави кінцевого перебування дітей.
Виїзд за кордон з дитиною, хворою на тяжкі захворювання, але якій не встановлено інвалідність
Супровід дитини може здійснювати один з членів родини дитини, опікун, піклувальник, один з прийомних батьків (у тому числі чоловіки у віці від 18 до 60 років), а також баба, дід, повнолітній брат, сестра, мачуха, вітчим або інша особа уповноважена одним з батьків.
Під час перетину державного кордону мають бути пред’явлені такі документи:
- паспорт громадянина України або свідоцтво про народження дитини (за відсутності паспорта),
- документи, що містять відомості про особу яка супроводжує дитину;
- довідка за формою №080-3/о, підписана головою та членами ЛКК, з датою видачі та печаткою закладу охорони здоров’я.
Для виїзду в супроводі одного з батьків, прийомних батьків, діда, баби, повнолітнього брата, сестри, мачухи, вітчима – документи, що підтверджують родинні зв’язки супроводжуючої особи з дитиною (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб).
Для виїзду в супроводі іншої особи, уповноваженої одним із батьків – письмова заява одного із батьків, завірена органом опіки та піклування.