Зміст

Якісне насіння-перший крок до гарного врожаю

15.03.2021

Ee9bc87b420b756ad4171d9571626ba4 Xl

   Кожен аграрій повинен бути впевненим, що насіння яке він купує, є оригінальним та відповідає стандартам якості, тому при виборі посівного матеріалу варто бути обізнаним.

На жаль, на ринку насіння має місце недобросовісна конкуренція, яка породжує таке ганебне явище, як підробка (контрафакт/фальсифікат). Слід відмітити, що контрафактне/фальсифіковане насіння – це «насіння», яке виготовляється та реалізується з порушенням майнових прав інтелектуальної власності (неправомірне використання найменування сортів), виготовляється з порушенням технології зі спотвореним вмістом та з копіюванням зовнішнього оформлення оригінальної тари та елементів маркування.

Існує багато способів появи на ринку підробленого, низької якості насіння. Так звані комерсанти використовують назви відомих «торгових компаній» або суб’єктів насінництва та розсадництва, під виглядом яких на ринку реалізується «насіння», яке має зовсім не оригінального походження. Зазвичай для такого роду підробок використовують товарне зерно або некондиційне насіння, фарбу, «правильні» мішки та етикетки, зовні схожі на оригінальні.

Як правило, підроблене насіння пропонують фірми-одноденки, у яких завжди повний асортимент насіння різних культур, сортів та гібридів та які надають «гарний» сервіс – доставку насіння до воріт покупців, а не зі складу, щоб не дізналися, де роблять фальсифікат. Дуже часто привозять 1-2 мішки для зразка, іноді такі перші мішки є оригінальними, проте потім, після оплати, яка в більшості здійснюється за готівку, доставляють решту – підроблене насіння.

Тож при купівлі насіння дотримуйтесь наступних порад:

  1. Купуйте насіння у офіційних дистриб’юторів або безпосередньо у виробника. Виробник насіння має бути занесеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, що знаходиться у відкритому доступі.
  2. Перевіряйте всі мішки та насіння в них. Як правило, підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. Подвійне зшивання мішків має насторожити.
  3. Перевіряйте захисні елементи пакування виробника – голограми, QR-коди, етикетки. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту.
  4. Завжди вимагайте у продавця супровідний документ, який містить інформацію про два сертифікати, що видані на партію насіння (Сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння). Інформацію про сертифікати можна перевірити в «Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».
  5. Обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці. Номер партії та країна походження насіння повинні збігатися.
  6. Купуйте насіння за безготівковий розрахунок, а якщо за готівку – зберігайте всі чеки та квитанції.
  7. Не спокушайтеся дешевим насінням! Ціна має бути важливим, але не визначальним чинником. Не варто шукати найдешевше з дешевого. Якщо постачальник досить легко і невимушено знижує й так невисокі ціни і його пропозиція виглядає найпривабливішою на тлі конкурентів – це серйозний привід насторожитися.

Щоб бути впевненим у придбаному насінні або у разі сумнівів щодо його якості рекомендуємо перевіряти насіння після покупки. Тут краще дослухатись до народної мудрості: сім разів відміряй, один раз відріж. З переліком лабораторій Держпродспоживслужби, які проводять аналізи насіння на території Кіровоградської області, можна ознайомитися за посиланням

У разі виникнення запитань щодо порушеної теми звертайтеся за консультацією до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефоном (0522) 32-26-38. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 113.

Джерело:http://kr.consumer.gov.ua/